Dzień Bezpiecznego Internetu – Działajmy razem ! – w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białej Podlaskiej

Wzorem lat ubiegłych również w tym roku szkolnym nasza szkoła włącza się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), który obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej już od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice, angażując państwa z całego świata.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą: państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Tegoroczna edycja DBI 2019 odbywa się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” i zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online.

W naszej szkole przez cały luty podejmować będziemy działania mające na celu wdrażanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego i rozważnego poruszania się po sieci. Zachęcamy też wszystkich nauczycieli do włączenia się w codzienne propagowanie na zajęciach zasad bezpieczeństwa w sieci. Działania promujące bezpieczne korzystanie z Internetu obejmowały będą: konkursy, wystawy, gazetki ścienne. kampanię informacyjną (ulotki) i zajęcia edukacyjne oraz kampanię medialną na stronie internetowej szkoły. Zależy nam na tym aby jak najwięcej uczniów zapoznać z zasadami bezpieczeństwa w Internecie oraz zachęcić do mądrego i odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii. Ze swoimi działaniami chcemy również dotrzeć do rodziców naszych uczniów.

ZASADY BEZPIECZNEGO INTERNETU

1. Dbaj o swoją prywatność. Nigdy nie podawaj pochopnie swojego prawdziwego imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu, PIN-u. Nikomu nie udostępniaj swoich haseł.

2. Zabezpiecz swój telefon, komputer, tablet. Zainstaluj program antywirusowy. Pamiętaj o aktualizacjach. Uważaj na e-maile od nieznanych osób. Nie otwieraj niepewnych załączników.

3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz do kogo naprawdę trafią i jak zostaną wykorzystane.

4. Pomyśl dwa razy, zanim wrzucisz coś do sieci. Pamiętaj, to co umieścisz w sieci, zostaje tam na zawsze, a ty tracisz nad tym kontrolę.

5. Stosuj zasadę „ograniczonego zaufania”. Nigdy nie wiesz, kto tak naprawdę jest po drugiej stronie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika i przyjaciela, może być dużo starszy i mieć złe zamiary.

6. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, by inni traktowali ciebie. Nie wyzywaj, nie obrażaj, nie używaj wobec nich wulgaryzmów, nie hejtuj!

7. Bądź krytyczny. Internet to skarbnica wiedzy, ale nie wszystkie umieszczane tam informacje muszą być prawdziwe. Staraj się zawsze sprawdzić ich wiarygodność.

8. Szanuj swój czas. Zachowaj umiar w spędzaniu czasu przed komputerem, aby uniknąć uzależnienia.

9. Przestrzegaj prawa. Nie łam praw autorskich. Pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w Internecie. Przestępstwa internetowe również są karalne.

10. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z osobami poznanymi w sieci bez wiedzy osób dorosłych. Na spotkania wybieraj tylko miejsca publiczne i zawsze bądź w towarzystwie kogoś dorosłego.

Beata Rybczyńska nauczyciel bibliotekarz

foto1
foto1 foto1
foto2
foto2 foto2
foto3
foto3 foto3
foto4
foto4 foto4
foto5
foto5 foto5
foto6
foto6 foto6

Copyright © 2022 Bialska BiblioGratka. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
2011.
Powered by Joomla 1.7 Templates